Üye Girişi

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün110
mod_vvisit_counterDün100
mod_vvisit_counterBu hafta619
mod_vvisit_counterBu ay1764
mod_vvisit_counterToplam515567

Sitedekiler

Şu anda 5 konuk çevrimiçi
Güzel Manisamız...... PDF Yazdır

  M.Ö.1200 yıllarında Magnesia adıyla kurulmuş olan, daha sonra Etiler, İyonlar, Frigyalılar, Lidyalılar, İranlılar, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslar, Saruhanlılar ve Osmanlıların üzerinde yaşadığı dünyanın en güzel şehirlerinden birisidir Manisa. Osmanlılar döneminde şehzadeler şehri olan Manisa, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra en karanlık günlerini yaşamıştır. 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'e Yunan Kuvvetlerinin ayak basması ile başlayan bölgemizdeki yunan işgali sırasında; dünyanın gözleri önünde çoluk çocuk, genç yaşlı demeden bir çok insanımız katledilmiş, çeşitli işkencelere maruz bırakılmış evleri, malları talan edilip yakılıp yıkılmıştır. Üç (3) yıl, üç (3) ay,  on üç (13) günlük işgal süresince 10.700 ev, 13 cami, 2.449 dükkân, 35 han, 7 hamam, bir çiftlik, 26 bağ evi, 1.740 köy evi yakılmış yok edilmiştir. Mustafa Kemal ATATÜRK'ün önderliğinde başlatılan bağımsızlık mücadelesi, Türk Milletinin azmi, kararlılığı ve cesareti ile Yunan kuvvetlerinin 9 eylül 1922 tarihinde İzmir'de bozguna uğratılmasıyla sonuçlanmış ve Anadolu'nun bir Türk yurdu olduğunu bir kere daha tescillemiştir. 

Türk ordusu Manisa’ya girdiğinde yakılmış, yıkılmış, talan edilmiş, tüm maddi varlığı yok edilmiş ve enkaza dönmüş bir manzara ile karşılaşır. 8 Eylül’de Manisa’mızın düşman işgalinden kurtuluşunu büyük bir coşku ile kutluyoruz. Akabinde o tarihten bu tarihe kadar özgürce yaşadığımızı bundan sonra da yaşamak için millet olarak tam bir kaynaşma içerisinde olmamızın önemine bir kez daha değinmek istiyoruz. Ülke içinde yaşanan itilafların devletimizi zayıflatacağı asla göz ardı edilmemeli dir. Üniter devlet yapımızın içerisinde bir millet olgusuna vurgu yapacak politikalara ihtiyaç duyduğumuzu, bölücü yıkıcı faaliyetleri destekleyenlere tam bir mukavemetle karşı konulma sının önemine vurgu yapıyoruz.

Tarih geçmiş zamanda meydana gelen olaylardan ders ve sonuçlar çıkarma sanatıdır. Bu ifademizin doğrultusunda, tarihin bize gelecek için yön gösterdiğinin kesinlikle unutulmaması gereklidir. Bu zamana kadar ülkemizden önce kurulmuş olan Türk devletlerinin hiç birisi savaşla yıkılmamış olup, her seferinde düşmanla işbirliği içinde olanlar yüzünden parçalanmıştır. Şu anki durum irdelendiğinde Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Laik-Anti laik gibi kamplaşmalara gidilerek, milletimizin birbirine olan bağının gevşetilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü ve bağımsızlık sevdasını çok iyi özetleyen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere armağan bıraktığı sözlerinden bir bölümü sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ulu önder şöyle diyor; "Bence bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi, mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir".

Biz atamızın bize miras bıraktığı bağımsızlık ülküsünden asla vazgeçmeyecek, ülkemizin her alandaki bölünmez bütünlüğünü korumak pahasına canını feda edebilecek, bağımsızlığına müdahaleyi bir milletin şeref ve haysiyetine müdahale kabul eden neslin evlatlarıyız. Bu nedenle ülkemizin bölünmez bütünlüğü, üniter yapısı ve milli özelliklerimize azami dikkat etmeliyiz. Bizi biz yapan değerlerimize daha çok sahip çıkmamız gereken bu günlerde, önce kentimizden başlayarak birbirimize sıkı sıkı sarılmalıyız. Çünkü bizden beklenen, yakılan, yıkılan Anadolu'yu her alanda yakalanacak başarıyla muhasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktır.

Bu vesile ile Manisa'mızın düşman işgalinden kurtarılarak bağımsızlığına kavuşmasının yıl dönümünde, şanlı tarihimize zaferlerle imza atan, bağımsızlık sevdalısı Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, aziz ve kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle anıyor, huzurlarında bir kez daha saygı ile eğiliyoruz.

En değerli hazinemiz olan vatan toprakları, yüce Atatürk önderliğinde milletimizin canını hiçe sayarak vatansever kimliği ve bağımsız yaşama iradesiyle yazdığı kurtuluş destanıyla kazanılmış, her karışı şehitlerimizin asil kanlarıyla sulanmıştır. Milletimiz, ülkesi için canı pahasına mücadele veren şehit ve gazilerinin mirasına sahip çıkacak, birlik ve beraberliğini koruyacak, Atatürk'ün büyük özverilerle kurduğu ve bizlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni tüm kazanımlarıyla yaşatmaya devam edecektir.

Anadolu'yu, düşmanlardan temizleyerek bizlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yakılan bir kenti "Şehzadeler Şehri" Manisa'yı "Yeşili Kararan Kenti" tekrar yeşiline kavuşturan Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi, bizlerin ilham kaynağıdır.

Manisalı Hemşehrilerimizi, bu Milli günümüzde en içten duygularla tebrik ediyor, Sağlık ve Mutluluklar Diliyoruz.

Manisalılar Mesir ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu...